Seminarski i Diplomski Rad

Pojam računarske mreže i vrste
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Visoka poslovna škola strukovnih studija, Čačak

SADRŽAJ
UVOD.....................................................................................................3
1. POJAM RAČUNARSKE MREŽE……................................................................4
2. VRSTE RAČUNARSKE MREŽE……………………………………………….7
2.1. PODELA MREŽE PREMA VELIČINI POKRIVANJA……………….7
2.2. PODELA PREMA PRAVU PRISTUPA…………………………………9
2.3. PODELA PREMA NAČINU PRENOSA………………………………...9
2.4. PODELA MREŽE PREMA TOPOLOGIJI……………………………10
ZAKLJUČAK………………………………………………………..14
LITERATURA……………………………………………………………………15
UVOD
Računarska mreža je sistem koji povezuje različite ili slične uređaje u jednu cjelinu.
U telekomunikacionom i podatkovnom smislu mreža povezuje uređaje za obradu podataka i komunikacijske uređaje, bilo na međudržavnom planu, unutar pojedine zemlje, grada, u industrijskom postrojenju, poslovnim zgradama ili malim kancelarijama.
Potreba za umrežavanjem posljedica je stalnog porasta razmjene podataka (pisama, poruka, memoranduma, poslovne statistike, izvještaja, baza podataka i sl.) među zaposlenima.
Izračunato je da se oko 60 % radnog vremena koristi za komunikaciju ili razmjenu podataka, za uštedu vremena napravljeni su razni uređaji namjenjeni komunikaciji i razmjeni podataka (faks, lični računar, štampači, skeneri i još mnogo toga), a sada ih sve treba povezati u računarsku mrežu da bismo svi zajedno dijelili mogućnosti koje nam ti uređaji pružaju.
Računarske mreže delimo u tri osnovne kategorije:
LAN (Local Area Networks),
WAN (Wide Area Networks).
MAN (Metropoliten Area Network)
_____________________________________________________________________
1 Internet: http;//www.home.blic.net/
1. POJAM RAČUNARSKE MREŽE
Računari međusobno povezani radi ostvarenja računarske komunikacije obrazuju računarsku mrežu. Za računarsku mrežu se može reći da predstavlja skup od jednog ili više računara sa distribuiranim ulazno-izlaznim uređajima koji su međusobno povezani komunikacionim kanalima.
Osobine savremenih računarskih mreža su:
Heterogenost- mogućnost korišćenja različitih operativnih sistema i različitog hardvera u mreži,
Modularnost- mrežu čine pojedine nezevisne komponente kao što su: adapteri, kablovi, komunikaciona oprema, mrežni operativni sistemi, mrežne aplikacije koje se mogu dodavati po potrebi,
Standardi- omogućavaju povezivanje različitih sistema čime se unosi red u haos i heterogenost različitih delova mreže od različitih proizvođača.
Računarske mreže se sastoje od korisničkog i komunikacionog podsistema. Korisnički podsistem čine računari i terminali, a komunikacioni se sastoje od komunikacionog hardvera, komunikacionih kanala i komunikacionog softvera.
Veze koje se u računarskoj mreži realizuju mogu biti neposredne ili posredne.
Neposredne veze su one u kojima komunikacijom upravlja računar. Realizuju se preko komunikacionih procesora, mrežnih kartica ili modema.
U posrednim vezama se za kontrolu pristupa računaru koristeći posebne uređaje kao što su multiplekseri ili koncentratori.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!